Jak správně udržovat nábytek v dobré kondici?
Obsah článku:
1. PÉČE O DŘEVĚNÝ NÁBYTEK
1.1. PŘÍRODNÍ VLASTNOSTI DŘEVA
Dřevo je přírodní surovina, která v průběhu let zraje a jeho vlastnosti a charakter se mění. Masivní dřevo je živá příroda - bobtná a smršťuje se v závislosti na kolísání vlhkosti nebo teploty v místnosti. Může se zdeformovat a vyschnout. Dřevo pracuje a to může způsobit malé praskliny.
Barevné odstíny nábytku označují přirozenost skutečného dřeva, protože žádný strom není stejný a růstové oblasti ovlivňují strukturu a barvu dřeva. Je třeba si uvědomit, že tyto faktory nejsou vadou kvality, ale charakterizují produkt přírody a jeho jedinečnost.
1.2. POKYNY PRO ÚDRŽBU NÁBYTKU Z PŘÍRODNÍHO DŘEVA
Nábytek ze skutečného dřeva by nikdy neměl být umístěn v bezprostřední blízkosti zdrojů tepla (radiátory, krby apod.), protože v důsledku stálého tepla se mohou objevit vlivem vysychání praskliny. Dřevěný nábytek by naopak neměl být umístěn ani na vlhké zemi nebo venku (kromě zahradního nábytku).
Omezte kontakt nábytku s následujícími faktory:
- svíčky a lepicí pásky
- teplé předměty
- silná rozpouštědla
- voda (misky/vázy)
- tekutiny, které silně zbarvují (káva, čaj nebo červené víno) nelze odstranit
- rozlité kapaliny - měly by se rychle setřít a vysušit
1.3. DOPORUČENÍ K PÉČI O DŘEVĚNÝ - BARVENÝ NÁBYTEK
Lakovaný nábytek lze snadno poškrábat a poškodit. Doporučujeme vám dodržovat následující pravidla pro péči o lakovaný dřevěný nábytek:
- povrchy otírejte pouze dobře vyždímaným vlhkým hadříkem obsahujícím pouze vodu nebo jemný mýdlový roztok
- skvrny vždy ihned otřete suchým hadříkem
- nepoužívejte žádné produkty obsahující látky, které rozpouštějí barvy, laky a oleje - při nesprávném ošetření výrobky ztrácejí záruku
- tvrdé předměty mohou poškrábat nábytek, proto použijte podložky z plsti nebo bavlněné tkaniny
- je třeba se vyhnout plastovým podložkám, protože obsahují změkčovadla způsobující poškození povrchu (barva/lak se může rozpustit)
1.4. DOPORUČENÍ K PÉČI O DŘEVĚNÝ - OLEJOVANÝ NÁBYTEK
Pokud s nábytkem zacházíte podle níže uvedených pokynů, výrazně můžete prodloužit jeho životnost. Dobře naolejovaný a upravený povrch poskytuje ochranu před skvrnami a dalšími drobnými škrábanci. které během používání vzniknou.
Přírodní struktura dřeva je viditelná skrz olejování v závislosti na jeho typu. Výsledné barevné rozdíly jsou, jak bylo zmíněno na začátku, kvalitativním prvkem a nikoli důvodem k reklamaci.
Naolejované povrchy je třeba pravidelně ošetřovat (ideálně 2-3krát v roce). Tato aktivita se doporučuje zejména u stolních desek, aby byla zachována jejich odolnost proti vlhkosti, skvrnám a poškrábání. Dýhované povrchy by měly být olejovány šetrně. Vhodné výrobky pro péči o naolejované dřevo jsou k dispozici například v obchodech s barvami a laky. Nadměrné naolejování nábytku může způsobit skvrny na textiliích, ubrusech a tapetách. Před použitím nábytku setřete přebytečný olej. Udržujte bezpečnou vzdálenost od zdi, protože zdivo by mohlo olej absorbovat.
1.5. OBECNÉ INFORMACE O DŘEVĚNÉM NÁBYTEKU
Zejména v případě nově zakoupeného nábytku může během několika prvních dnů až týdnů nebo dojít k uvolnění specifického zápachu. To je způsobeno skutečností, že nábytek je zhotoven z různých materiálů. Tento zápach však není zdraví škodlivý a lze jej odstranit mírným větráním místnosti (např. otevřenými okny). Účinné je také použití octové misky, čerstvě mleté kávy nebo různé druhy osvěžovačů vzduchu.
Ačkoliv je použité dřevo kompletně povrchově upraveno, je nemožné změnit jeho speciální vlastnosti v podobě reakce na sluneční světlo. Dřevo má tendenci měnit barvu, když je vystaveno světlu.
Dekorativní předměty by měly být přemisťovány pouze během prvních několika hodin používání, aby se zabránilo barevným rozdílům a známkám na povrchu dřeva v důsledku ztmavnutí nebo vyblednutí dřeva. Totéž platí také pro ubrusy a polštáře.
Před nákupem dřevěného nábytku je třeba si především uvědomit, že díky nepravidelnostem v barvě, zrnitosti a struktuře povrchu je každý kus nábytek ve svým způsobem jedinečný.
2. PÉČE O KOŽENÝ NÁBYTEK
Kůže je přírodní materiál, který reaguje jako organická hmota na vliv vnějšího prostředí. V koželužně je kůže podrobena složitým procesům zpracování, díky nimž se nedokáže regenerovat. Během přípravy se proto používají zvlhčovací látky, aby byla kůže byla měkká a pružná. Během používání se však tyto látky odpařují a zanechávají kožené povrchy bez ochrany před škodlivými faktory, jako jsou změny teploty, vlhkost a především sůl (obsažená například v lidském potu), které způsobují vysušení kůže, což vede k jejímu ztvrdnutí a popraskání.
Proto je tak důležité „pomoci“ koženému nábytku regenerovat.
2.1. Typické vlastnosti výrobků z přírodní kůže
Kůže je materiál, který lidé používají od pradávna. Je to přírodní produkt, a proto každé plátno může vypadat jinak. Kůže se získává z fauny a každá má vlastnosti individuálního tvora. Určité přírodní záhyby a jizvy tedy nejsou důvodem k reklamaci, ale dodávají kůži její individuální přirozený charakter.
Jakožto přírodní materiál kůže v průběhu času a používání mírně mění své vlastnosti. Běžným jevem je například mírné vyblednutí barvy pod vlivem světla a slunečního svitu.
Jemná tolerance barev a rozdíly ve struktuře jednotlivých kusů nábytku vyplývají z vlastností kůže, která je nevyhnutelná a odlišuje přírodní produkt v jeho jedinečnosti. Každý kus nábytku je jedinečný, protože kůže různých zvířat se liší.
2.2. Tipy pro zachování původního vzhledu kůže
- nábytek používejte k obytným účelům v interiéru - není určen k použití ve veřejných místnostech a venku
- neumisťujte nábytek do bezprostřední blízkosti topných zařízení
- chraňte jej před přímým slunečním zářením
- hrubé oblečení, nýty a spony mohou poškodit povrch kůže
- světlá a jednobarevná kůže je obvykle citlivější a kontakt s obarvenými textiliemi (např. džíny) zde mohou způsobit změnu barvy
2.3. Údržba a péče
- Prach - otřete měkkým, mírně vlhkým hadříkem
- Zaschlá špína - otřete destilovanou vodou, šedým mýdlem nebo jemným čisticím prostředkem a otřete houbou. Pokožku následně otřete suchým měkkým hadříkem
- Kapaliny - otřete a osušte suchým hadříkem
- Zbytky jídla a tuky - stejně jako zaschlé nečistoty mohou viditelné skvrny nakonec vsáknout do kůže, tomu se nelze vyhnout. Nezapomeňte nečistoty co nejdříve odstranit.
Nikdy nepoužívejte chemikálie, čisticí prostředky nebo prostředky na péči o obuv, protože mohou obsahovat přísady, které mohou poškodit strukturu a barvu pokožky. Použití nevhodného čistícího prostředku je důvodem pro ztrátu záruky.
Aby si kůže zachovala své vlastnosti co nejdéle, měla by být pravidelně podrobována konzervačním úpravám. V závislosti na intenzitě použití by se takové ošetření mělo provádět 2-4krát ročně. K tomuto účelu používejte speciálně vyvinuté produkty péče.
3. PÉČE O ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
Jako každý nábytek i ten čalouněný vyžaduje pravidelnou péči, aby byl zachován jeho vzhled. Údržba by měla probíhat v pravidelných intervalech.
U světlejších barev je špína viditelnější než u tmavších tkanin. U světle zbarvených textilií by se změna barvy cizími barvami měla přičítat cizí látce (např. džíny).
Čalouněný nábytek doporučujeme pravidelně vysávat polštářovou hubicí bez štětin a v případě potřeby čistit pH neutrálním čističem. Pro tento účel je vhodná vlhká kožená tkanina. Před zahájením mokrého čištění je třeba nejprve odstranit prach.
3.1. Odstraňování skvrn
Vlhké skvrny (např. Cola, káva, čaj, limonády, pivo atd.) je třeba IHNED odstranit, protože mohou obsahovat barviva, která okamžitě změní barvu čalounění. Nejprve použijte savý papírový ručník, poté jej jemně otřete vhodným šamponem na čalounění.
UPOZORNĚNÍ: Nikdy nestříkejte sprej přímo na látku, ale na vlhký hadřík a jemně otřete skvrnu od okraje ke středu.
Skvrny jako moč, výkaly, krev a bílkoviny NIKDY neošetřujte teplou vodou! Tyto látky obsahují protein, který se okamžitě sráží. Zde můžete použít pouze studenou vodu
a šamponový roztok
Poznámka: Tření může změnit povrch potahové látky. Látku vždy čistěte ve směru stehu!
Nábytek je možné znovu užívat až poté, co bude očištěná látka zcela suchá.
4. PÉČE O MATRACE
Ačkoliv to na první pohled nemusí být zcela zřejmé, matrace stejně jako jiné komponenty a typy nábytku vyžadují vhodnou a pravidelnou péči, aby se maximálně prodloužila jejich životnost, a zároveň poskytovaly vhodné podmínky pro oporu vašeho těla.
4.1. Údržba matrací
- Po sejmutí přepravního obalu je třeba matraci ponechat ležet volně mimo lůžko alespoň 6 hodin, aby nabyla plného objemu.
- Všechny typy matrací jsou určené do lůžek. Atypické užívání matrace jako sezení nebo skákání může mít vliv na nežádoucí změny tvaru matrace.
- Ohýbaní matrací o více než 25 stupňů je zakázáno, jelikož může dojít k trvalému poškození jednotlivých vrstev matrace.
- Matrace by měla být umístěna v prostředí s konstantní relativní vlhkostí vzduchu (okolo 50%) a na dostatečně prodyšném podkladu.
- Pravidelné otáčení a větrání matrace (min. každé 2-3 měsíce) výrazně zvyšuje životnost matrace a zabraňuje nežádoucímu deformování.
- Za účelem omezení působení negativních vlivů na matraci, které mohou snížit její životnost, doporučujeme využívání matracového chrániče a prostěradla.